Цікаві факти про Польщу, які вас здивують

Вхід на сайт

Нові на сайті?

Зареєструватись
Наприклад: Єгипет

 
Цікаві факти про Польщу, які вас здивують
 
У сучасному світі, в епоху цифрових технологій та різних видів комунікації, здавалося б, усі кордони між країнами вже давно стерлись. Однак, попри всі теперішні тенденції до глобалізації, кожна країна до сих пір зберігає безліч традицій, звичаїв і просто неймовірних фактів, які часто не просто вражають іноземців, а й навіть шокують.
Не винятком є і Польща, яка теж багата своїми дивацтвами та безліччю цікавих фактів. Ми обрали для вас десять, на нашу думку, найцікавіших із них, аби ви мали змогу ближче познайомитися з цією країною та дізнатися багато нового про неї.
 
 
Столиці Польщі
Всім відомо, що столицею Польщі є Варшава. Однак так було не завжди. Першою офіційною столицею Польського князівство було місто Геч — з 860 по 1038 роки.
Місто Познань було столицею Польської Корони з 940 по 1039. Саме тут Мешко І прийняв християнство, і це місто на довгі роки стало духовною столицею Польщі. 
З 940 по 1039 столицею було місто Гнєзно. У 1040 році Казимир I Відновник призначає своєю столицею місто Краків, яке виконувало ці функції аж до 1609. В періоди після Першої і Другої світової війни функції столиці виконував Люблін.
Нарешті, у 1952 році, згідно з Конституцією Народної Республіки Польщі, держава вперше одержала юридично підтверджену столицю — Варшаву.
 
Лях чи поляк?
Слово "Польща" і етнонім "поляки" походить від назви племені "поляни", що означає "люди, що живуть у відкритих полях". В деяких народів поширеною була інша назва Польщі - "Lahestân", що походить від давньопольського етноніма "лендзянин" (людина, що оре цілину) і його похідного "лях" (lęch).
 
Нестандартний ліфт
Слід пам'ятати, що у Польщі перший поверх будівель вважається нульовим. Якщо Вам потрібно піднятися на ліфті на другий поверх, натискайте цифру 1.
 
Джентльмен по-польськи
Поляки - одна з небагатьох націй, у яких досі прийнято, щоб чоловіки при зустрічі цілували руку жінці.
 
Чоловік чи жінка?
У 1932 році польська легкоатлетка Станіслава Валасевіч показала перший результат у світі в бігу на короткі дистанції, а після її смерті виявилося, що вона була чоловіком.
Станіслава народилася у США, куди емігрували її батьки. Однак у всіх змаганнях спортсменка брала участь від імені Польщі і, як сама часто казала: "Завжди знала, що я полька, і дуже хотіла, щоб для мене і для моїх батьків, які емігрували до Америки, заграла в Лос-Анджелесі Мазурка Домбровського та піднявся на щоглі польський прапор. Для нас, американської Полонії, це було справою честі й нагородою за багато важких хвилин".
Валасевич здобула безліч нагород та медалей, зокрема, за успіхи на Олімпіаді її нагородили Золотим "Хрестом Заслуги".
Загинула Станіслава Валасевич 4 грудня 1980 в Клівленді під час пограбування магазину. За американськими законами, у разі неприродних причин смерті проводиться розтин тіл загиблих. При розтині виявилося, що спортсменка була гермафродитом, тобто мала геніталії обох статей (однак, недорозвинені). Генетичні дослідження показали, що вона мала хромосому Y. Батьки Валасевич та її колишній чоловік, з яким вона прожила понад рік, відмовилися від будь-яких коментарів з цього приводу.
Розгорнулася дискусія стосовно медалей та рекордів спортсменки. Проте ні Міжнародний олімпійський комітет, ні ІААФ, так і не оприлюднили будь-яких рішень з цієї проблеми. У польських архівах збереглось багато документів, у тому числі й свідоцтво про народження. Там скрізь однозначно згадується, що Станіслава була жінкою.
 
Боротьба за незалежність
У період з 1600 по 1945 року Польща була захоплена, і за цей період країна відбивалася від іноземних загарбників або ж переживала громадянську війну 43 рази.
 
Вулиця Вінні-Пуха
У середмісті Варшави є  вулиця  Вінні-Пуха. Раніше вона носила ім’я вождя світового пролетаріату, але після падіння комуністичного режиму з легкістю змінила свою серйозну назву на веселу.
 
Кличка собаки
Найпопулярнішою кличкою собак в Польщі є Бурек.
 
Dziękuję!
В Польщі після обіду прийнято казати дякую не тому хто приготував їжу, а сусіду - за компанію.
 
Мононаціональна країна
Польща є однією з наймононаціональніших країн світу. Згідно з офіційною статистикою перепису населення, 93,52% людей вважають себе корінними поляками.
 
 
Отже, те, що видається цілком звичним для жителів однієї країни, може бути абсолютно незрозумілим представникам інших держав. Але це зовсім не означає, що та чи інша країна живе неправильно чи несучасно. Це лише ще раз доводить, що всі ми різні, неповторні та особливі.
А якщо ви вирішили відвідати цю дивовижну країну, ми радимо вам заздалегідь спланувати свою поїздку та переглянути стан черг на кордоні, аби зекономити час та сили для мандрівки.